Parsiyel Taşımacılık

Parsiyel Taşımacılık Nedir?

Parsiyel, kelime anlamıyla tüm olmayan, parça anlamına gelmektedir.  Aynı güzergâhta bulunan birbirinden farklı müşterilerin yüklerini, aynı kamyon, kamyonet veya tır ile taşıma lojistiğine parsiyel taşımacılık ya da parça eşya taşımacılığı denir. Parsiyel yük taşımacılığında temel amaç, aynı güzergâhta taşınması talep edilen yükleri, yük miktarı komple bir aracı doldurmasa bile, aynı araca yükleyerek taşıma maliyetini ekonomik bir seviyeye getirmektir.

Lojistik sektörünün yaşadığı hızlı değişim ve ihtiyaç sahiplerinin talep, istek ve beklentilerinin farklılaşması esnek çözümlerin geliştirilmesine neden olmuştur. Esnek lojistik yöntemlerinin geliştirilmesi aşamasında, müşterilerin talep ve istekleri de göz önünde bulundurulmuştur.

Müşterilerin beklentilerinin en uygun şekilde karşılanabilmesi için geliştirilen taşımacılık metotlarından biri de parsiyel taşımacılıktır. Parsiyel, kelime anlamı olarak tüm olmayan anlamına gelir. Parsiyel, kelime anlamı gereği bir nevi parça anlamına gelmektedir. Geliştirilen esnek ve hızlı çözümlerle birlikte lojistik sektöründe sıklıkla kullanılan ve karşımıza çıkan bir kavram haline gelmiştir. Parsiyel taşımacılık, en genel tanımıyla bir ya da birden fazla alıcı tarafından ve farklı firmalardan sipariş edilen ürün ya da malların tek ve birleştirilmiş yük halinde taşıma sürecine verilen isimdir.

Örnek vermek gerekirse, karayolu parsiyel taşımacılığı, İstanbul’dan Edirne’ye gidecek olan farklı kişilerin eşyalarının tek bir kamyon, tır ya da kamyonette taşınması durumudur.

Parsiyel taşımacılıktaki en temel amaç; aynı istikamet üzerinde taşınması talep edilen bütün yükleri, toplam yük miktarı bir taşıma aracını doldurmasa bile, aynı araca yüklenerek taşıma işleminin gerçekleştirilmesidir. Herhangi bir ihtiyaç sahibi müşteri, arzu ettiği herhangi bir bölgeye, istediği miktarda ürün göndermek istediği zaman, eğer bu talebi bir taşıma aracını (konteyner, uçak, tır, kamyon, kamyonet veya vagon) doldurmayacak kapasitede bulunuyor ise müşterinin lojistik firmalarından talep edeceği hizmet, parsiyel taşımacılık olarak tanımlanır.

Parsiyel Yük Nasıl Hesaplanır?

Lojistik sektöründe taşınan herhangi bir ürünün ağırlığı kadar hacmi de önemlidir. Taşınan ürünün araç içinde kaplayacağı alanı önceden hesaplayarak diğer ürünlerle birlikte birbirine herhangi bir zarar vermeden güvenli bir biçimde taşınmasına olanak veriyoruz. Yükün hesaplanmasının yanı sıra müşterilerimiz tarafından yük içindeki ürünün özelliğine göre özel önlemler de alıyoruz. Örneğin yükün içinde kırılacak bir madde olduğu müşterilerimiz tarafından bildirilen ürünlerin daha hassas biçimde yerleştirilmesini sağlıyoruz.

Karayolu taşımacılığı içinde yer alan parça eşya taşımacılığında metreküp ve ağırlık ölçüleri kullanarak yükün hesaplanmasını sağlıyoruz. Herhangi bir parça eşyanın metreküp hesaplanmasında en, boy, yükseklik ve adet ölçüleri belirlenir. Bu değerler birbiri ile çarpılarak ürünün hacmi belirlenmiş olur. Örneğin eni 4 m, boyu 2 m ve yüksekliği de 5 m olan bir ürünün hacmi 40 metreküp olacaktır.